استاد

استاد کیه؟ استادی چیه؟ آیا استادها خوبند؟ آیا استادها رو باید قبول کرد؟ آیا باید شیفته آنها شد؟ آیا رابطه مرید و مرادی بین استاد و دانشجو می تونه واسه دانشجو و واسه علم اون مملکت و جامعه خوب باشه؟
تو دانشگاه تهران چند تا استاد داشتم که خیلی قبولشون داشتم. برخی از اونها رو خیلی دوست داشتم. دلم می خواست مریدشون بشم و ازشون چیز یاد بگیرم. دلم می خواست مثل اوستا و شاگرد باشیم. محمود توسلی خیلی واسم قابل احترام بود. کارهای زیادی راجع به شهرهای اقلیم گرم و خشک و حاشیه کویر کرده بود. به قول خودم علم تولید کرده بود. من شخصا دوستش داشتم. سر کلاس هم که می اومد آدم احساس می کرد این آدم روحش هم تربیت داده. معنویت خاصی داره. راجع به فضای شهری درس می داد اما راجع به زندگی هم خیلی حرف می زد. حبیبی هم بود. اونم آدم پری بود. خیلی چیز بلد بود. خوب دانشجو رو هل می داد که درس بخونه. بهترین کارها رو که یادم می یاد واسه کلاس اون انجام دادم. نوریان هم بود. یه جورایی یه خورده ای شاگردیشو هم کردم اما اون خیلی دوست نداشت که شاگرد داشته باشه. سرش همیشه تو کار خودش بود. ضد حال هم کم نمی زد.

اما اومدم اینور. جایی که علمش از اون ور بیشتر به نظر می رسه. استادهایی دارم که این بار شهرت جهانی دارند. هتر کمپبل یه خانم بسیار با دانش. اما بداخلاق. جمی گاف، یه استاد فوق العاده که مارکسیست هم هست، اما گی تشریف داره!!! استیو کانلی که داره روش تحقیق درس می ده،‌خیلی هم خوب بلده این کارو. اما بسیار سرد. خیلی کم توجه به دانشجو. اینا هیچ وقت دوست ندارن که یه دانشجو داشته باشن که دور و برشون بپلکه. هر کی واسه خودش. شاید خیلی باسواد باشن،‌اما در زمینه انسانیت‌ و معنویت نمرشون شرم آوره.

حالا استاد کیه؟ همون ایرانی های کم سواد یا این آقای باسواد گی؟

 یه چیزو می دونم که نه ایرانی ها و نه انگلیسی ها هیچ کدوم نمی خوان که دانشجو باهاشون کار کنه. باهم تحقیق کنن. با این وضع دانشجو ها هم دلشون نمی خواد که با اونها کار کنن.

پس دانشگاه به یه مدرسه که کمی کارش جدی تره تنزل پیدا می کنه. تو دانشگاه خودت باید بری دنبال علم. گاهی بری سر کلاس استاد. یه تکلیف هم آخر ترم تحویل بدی.

دنیا شده هر کی واسه خودش. علم هم واسه خودش. تمرکز علم هم معنی نداره. مدرسه های مکتب نیستن فقط مدرسه هستند. استاد هم نداریم. اینها حداکثر مدرس هستند و نه استاد.

/ 1 نظر / 2 بازدید
Ghalehnoee

baa salaam che ghadr khoobeh ke shoma be har 2 vajhe masaael negah mikonid va faghat enteghade manfi az Iran nemikonid.